Bystrá 100, Brezno
+421 905 504 220, +421 908 921 074
duhovy.pstruh@gmail.com

Rekreácia

MOŽNOSTI V OKOLÍ

Ubytovanie v našom penzióne Vám poskytuje možnosti trávenia voľného času v prírode, návštevu turistických trás Nízkych Tatier, golfového ihriska, v zime návštevu lyžiarskych stredísk v najväčšom lyžiarskom stredisku na Slovensku: Chopok-juh – Chopok-sever. Určite si vyberiete z našich námetov.

Bystrianska jaskyňa je najvýznamnejšou jaskyňou Horehronského podolia. Známa je pozoruhodnými skalnými tvarmi a vývojom podzemných priestorov. Priaznivé klimatické pomery jaskyne umožňujú v jaskyni realizovať speleoterapiu (liečenie astmy a horných dýchacích ciest).  Počas zimných mesiacov môžete v jaskyni pozorovať spiacich netopierov. Počas 2. svetovej vojny sa v nej ukrývali obyvatelia obce Bystrá.

Turistika na Ďumbier (2 043 m n.m.)
Ďumbier je najvyšší vrch Nízkych Tatier, ktorý má výšku 2 043,4 m n. m. Z vrcholu Ďumbiera je rozsiahly kruhový rozhľad na všetky pohoria stredného a severného Slovenska. Vo svahoch sa v minulosti dolovali železné rudy, zlato a antimonit. Pozostatky tejto činnosti dosiaľ badať takmer vo všetkých dolinách na úpätí Ďumbiera. Počas 2. svetovej vojny prebehli v sedle medzi Ďumbierom a Králičkou boje medzi partizánmi a Nemcami. Na pamiatku týchto bojov v roku 1944 postavili pri neďalekej Chate M.R.Štefánika pomník padlým partizánom.

Turistika na Chopok (2 023 m n.m.)
Chopok je druhý najvyšší vrch Nízkych Tatier. Blízko vrcholu sa nachádza Kamenná chata pod Chopkom, konečná stanica lanovky a meteorologická stanica. Z vrcholu si môžete vychutnávať nezabudnuteľné výhľady. Chopok patrí medzi najveternejšie miesta na Slovensku. Na Chopok sa môžete dostať aj pohodlne lanovkou zo Srdiečka a Kosodreviny. Potom sa môžete lanovkou previesť na severnú stranu do Jasnej.
Prístup:
po červenej značke z východu od Ďumbiera
po žltej značke z Táľov cez Trangošku
po modrej značke z Ďemänovskej doliny a Lukovej.

Tále – rekreačné stredisko
Rekreačné, turistické a lyžiarske stredisko v srdci Nízkych Tatier. Nachádza sa tu majstrovské 18 – jamkové golfové ihrisko Gray Bear.
Stredisko Ski Tále ponúka najrôznejšie zimné aktivity. Lyžovanie na svahoch so 6 vlekmi, pre náročných, menej náročných i pre začínajúcich lyžiarov, večerné lyžovanie, zasnežená 6,5 km bežecká trať a pre nelyžiarov je k dispozícii je jazda na nafukovacích kolesách – snowtubing.
Uprostred nádhernej prírodnej scenérie sa môžete osviežiť, zaplávať a načerpať novú energiu. Pri hoteli Partizán sa nachádza prírodné kúpalisko, v ktorom je čistá a pravidelne vymieňaná voda. Do areálu je bezplatný vstup a kúpanie je na vlastné nebezpečie.

Tarzánia a minigolf
Odvážlivci a milovníci adrenalínu si prídu na svoje v lanovom parku Tarzánia. Park sa nachádza hneď vedľa prírodného kúpaliska Tále. Ponúka 23 prekážok vo výške 5 až 7 m nad zemou a tiež trasu pre najmenších lezenia chtivých Tarzanov. Takže si tu prídu na svoje aj rodinky s deťmi.
Prevádzková doba
máj, jún, september:
víkendy a sviatky 9:30 – 16:00
júl – august: denne 9:30 – 18:00

Jazda na koňoch – Mýto pod Ďumbierom
Spríjemnite si oddych v Nízkych Tatrách jazdou na koni. Farma Ajax v obci Mýto pod Ďumbierom vám ponúka školu jazdenia, vychádzky po lesných cestičkách do okolitej prírody, prehliadku gazdovského dvora, hipoterapiu a hipodróm. Jazda na koni, bezprostredný kontakt s koňom, meniaca sa scenéria prírody a čistý vzduch Vám umožnia oddýchnuť si od každodenných starostí a zažiť dobrodružstvo, na ktoré sa nezabúda.

Výlet do Vajskovskej doliny
Vajskovská dolina je jednou z najkrajších dolín Nízkych Tatier. Do voľnej prírody z nej boli vypustené prvé kamzíky, privezené z Vysokých Tatier. Dolinou preteká Vajskovský potok a na jej konci sa v divokých skalných tiesňavách nachádza Vajskovský vodopád (1200 m n.m.). Je to najzaujímavejší a asi aj najznámejší deväť metrov vysoký vodopád. Tvorí ho skalný skok, vytvorený ľadovcovou činnosťou. Najkrajšia cesta k nemu vedie z Kosodreviny cez sedlo Príslop. Takých dramatických záberov ako je pohľad od vodopádov na Skalku sa naskytne málokedy.

Čiernohronská  železnička
Spoznajte prírodu v okolí Čierneho Hrona z vyhliadkových vagónov lesnej železničky.  Vyhliadkové vagóny pôvodne slúžili na prevoz dreva priamo z lesa. Počas 1.svetovej vojny na železničke pracovali ruskí zajatci.  V roku 2011 bola železnička vyhlásená za jeden zo siedmich divov Banskobystrického samosprávneho kraja. Trasa železničky vedie cez futbalové ihrisko, čo je svetovou raritou 🙂 .

Kolkáreň Bystrá
Ak máte chuť trochu si zašportovať a pritom sa zabaviť, navštívte Bystriansku kolkáreň. Tradícia kolkov v obci Bystrá je známa od nepamäti. Pôvodná kolkáreň z roku 1933 však bola zničená požiarom. Po rokoch tradícia ožíva a to v podobe novej dvojdráhovej kolkárne na vysokej úrovni.  Kolky patria k pomerne rozšíreným halovým športom. Vznik tohto športu sa datuje už od starovekého Egypta. Postupom času si vytvoril presné pravidlá a hrací systém. V roku 1946 mu bol na Slovensku priznaný oficiálny status športovej disciplíny. Princíp hry je jednoduchý – zhodiť pomocou hádzanie gule čo najviac kolov.

Krpáčovo – člnkovanie
V pôvabnej podhorskej oblasti Nízkych Tatier sa nachádza rozsiahle turistické stredisko Krpáčovo. Táto oblasť je vďaka nádhernej prírode vhodná na pešiu turistiku, návštevu ihličnatých lesov plných húb, alebo cykloturistiku po okolí.  Návštevu tohto strediska si môžete spojiť s nenáročnou turistikou, počas ktorej si vychutnáte nádhernú prírodu Nízkych Tatier. Na konci túry vás čaká príjemný relax a romantika pri jazere. V letných mesiacoch sa jazero využíva na kúpanie, vodné športy, rybolov a člnkovanie. V zime sa Krpáčovo mení na lyžiarske stredisko. Nájdete tu aj bežkárske trate.

Dedečkova chata je horská turistická chata v Nízkych Tatrách, blízko vrcholovej stanice lanovky SKI CENTRA Mýto pod Ďumbierom. Z Bystrej sa k nej dostanete turistickým chodníkom od Bystrianskej jaskyne – cca 50min. Z Mýta pod Ďumbierom sa dostanete lyžiarskou zjazdovkou( treba isť doprava) – cca  30min.  Ponúkajú v nej nápoje, jedlo ale aj ubytovanie.

Lyžiarske strediská v okolí
V zimnom období patríme medzi najvyhľadávanejšie strediská na Slovensku. Zaslúžili sa o to hlavne kvalitne upravené lyžiarske svahy a prepojenie lyžiarskych stredísk Chopok juh-Chopok sever.
Vyhľadávané je:

  • lyžovanie v lyžiarskych strediskách Chopok-Krupová 5km, Srdiečko 8km, Čertovica 12 km, umelé zasnežovanie v nadštandardných strediskách Mýto pod Ďumbierom 1 km a Tále 3 km
  • skialpinizmus v oblasti Chopku a Ďumbiera, hrebeň Nízkych Tatier 12 km
  • zimné horolezectvo a lyžiarske túry s horskými vodcami z Bystrej
  • bežecké lyžovanie – Tále, Osrblie 15 km.

Online
rezervácia

Stránka sa načítava